Press "Enter" to skip to content

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir? En Çok Kazandıran Anahtar Kelimeler?

Anahtar kelime nasıl belirlenir? konumuzla karşınızdayız. SEO hakkında bir şeyler araştırmaya başladığınızda karşınıza ilk çıkacak soru “Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir”’dir. Anahtar kelime seçimi çoğu zaman tam bir işkence olabiliyor. Doğru kelimeyi bulmak en çok kazanç getirecek anahtar kelimeleri belirlemek konumuzu okuduktan sonra oldukça kolaylaşacaktır. Öncelikli olarak hangi kelimeler ön plandadır? Google üzerinde üst sıralara gelmek için hangi kelimeleri öncelik olarak seçmeli? Hangi kelimelerin reklam geliri yüksektir? Gibi sorularınıza çözümleri bu yazımızda bulabilirsiniz? Yazımızı detaylı inceleyerek anahtar kelime belirleme, içeriğe göre anahtar kelime belirleme, SEO uyumlu içerik hazırlama ve Google Adsense de en çok para kazandıran anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Sitenizin genel kategorisine göre anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Örnek vermek gerekirse Film sektöründe bir siteniz var. Öncelikle belirleyeceğiniz temel anahtar kelime “film izle”’dir. Temel anahtar kelimeyi belirledikten sonra genel anahtar kelime belirlemesiniz. Film sektörüne örnek vermek gerekirse “hd film izle” diyebilirsiniz. Bu şekilde daha fazla genel anahtar kelime oluşturmanız gerekir.

İçeriğe Göre Anahtar Kelime Belirleme

İçerik hazırlarken de anahtar kelimeleri iyi belirlememiz gerekir. Sağlık sektöründe bir siteden örnek vermek gerekirse. “Zayıflama” ile ilgili bir içerik yazdığınızı düşünelim. Başlığı “Elma Sirkesi ile Zayıflama” yaptık diyelim. Böyle içerik de belirleyeceğiniz anahtar kelime kesinlikle başlık olmamalıdır. Çünkü başlık da geçen kelimeyi h1 tagıyla zaten vurguluyoruz. Anahtar kelimeleri “elma sirkesi zayıflatır mı?” olabilir. İçeriğinizle alakalı bu şekilde anahtar kelime belirlemelisiniz.

Aşağıdaki örneğimizde yazı hazırlarken dikkat etmeniz gereken şablonu oluşturduk. Sizlerde yazılarınızı bu şablona göre oluşturduğunuzda SEO ile uyumlu içerikler üretebilirsiniz. 300 kelimelik bir içerik için en fazla 3 anahtar kelime belirlemelisiniz.

Sektör : Film

Film : Soyguncu

Temel Anahtar Kelimeler : Film İzle, HD Film İzle

İçerikte Olması Gereken Anahtar Kelimeler : soyguncu hd film izle, soyguncu filmi izle, soyguncu izle

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?
Anahtar kelime belirlemeyi sitenin geneline göre veya oluşturacağınız içeriğe göre öğrendiniz. Şimdi gelelim en önemli konuya” Etkili Bir İçerik Nasıl Oluşturulur”?

Öncelikle üst sıraya çıkmasını istediğiniz bir anahtar kelime belirleyin. Anahtar kelimeyi belirledikten sonra aşağıdaki kriterlerimize uyarak içerikler hazırlayın.

1-Anahtar kelime başlık da geçmelidir.
2-Anahtar kelime ilk paragraf da geçmelidir.
3-Anahtar kelime ilk alt başlık da geçmelidir. (H2 gibi)
4-Anahtar kelime makaleyi böldüğünüzü düşünerek giriş, gelişme ve sonuç kısımlarında da geçmelidir.
5-Anahtar kelime url kısa isminde geçmelidir.
6-Anahtar kelime meta açıklamasında geçmelidir.
7-Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız. Anahtar kelime odaklanan anahtar kelime bölümünde de geçmelidir.

En Çok Kazandıran Anahtar Kelimeler

Google Adsense üzerinde en çok kazandıran kelimeleri bulmak için farklı ücretli ve ücretsiz anahtar kelime araçları bulunmaktadır. Herkese ücretli anahtar kelime belirleme aracı olmayacağı için sizlere ücretsiz anahtar kelime belirleme aracı olan “Ubersuggest” bahsedeceğim.

Yukarıdaki link tıklayarak Ubersuggestin sitesini açınız.

anahtar kelime belirleme aracı 1024x815 - Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir? En Çok Kazandıran Anahtar Kelimeler?
anahtar kelime belirleme aracı

Resimdeki gibi bir anahtar kelime yazınız. Ardından CPC seçeneğini kullanarak en çok kazandıran anahtar kelimeleri sıralayınız. Karşınıza anahtar kelimeler VOL (Aranma hacimleri), CPC(Tık başına maliyet),SD (Rekabet düzeyi) ile birlikte gelmektedir. Export to CSV diyerek anahtar kelimeleri excel dosyasına aktarıp üzerinde çalışmalar yapabilirsiniz. SD bölümündeki kırmızı renkler rekabetin çok olduğunu, yeşil renkler rekabetin az olduğunu gösterir. Eğer sektörde yeniyseniz yeşil renkli anahtar kelimelerden başlamanız daha doğru olacaktır.

Şimdi doğru anahtar kelimeleri kullanarak SEO uyumlu içerikler hazırlayabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları konu altına yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere destek olmaktan memnuniyet duyarım.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir